Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dziecko z celiakią, jak działać? Praktyczne porady dla rodziców

2024-03-05
Dziecko z celiakią, jak działać? Praktyczne porady dla rodziców

W naszym artykule znajdziesz konkretne rady dla rodziców - co należy zrobić po diagnozie dziecka z celiakią. Czytaj dalej, aby uzyskać niezbędne informacje, które pomogą Ci dostosować dietę Twojego dziecka, zapewnić mu zdrowe odżywianie i co najważniejsze, pomóc mu czuć się szczęśliwym i bezpiecznym, mimo choroby.

Diagnoza celiakii u dziecka to wyzwanie, które wprowadza wiele zmian w życiu całej rodziny. Organizacja codziennej diety w domu i w szkole wymaga szczególnej uwagi. Czy jesteś rodzicem malucha na diecie bezglutenowej? Dziecko z celiakią wymaga wprowadzenia kilku zasad. Przedstawiamy cztery praktyczne wskazówki, które mogą okazać się niezwykle przydatne w momencie postawienia diagnozy - dziecko z celiakią.

Dziecko z celiakią - wskazówki co robić

 

celiakia chore dziec

W momencie diagnozy - celiakia, należy niezwłocznie zacząć się stosować do poniższych wskazówek:

1. Nie należy zwlekać z wprowadzeniem diety bezglutenowej

Rozpoczęcie diety jak najszybciej jest kluczowe. Dieta bezglutenowa pozwala przyspieszyć regenerację kosmków jelitowych i zadbać o ogólne zdrowie malucha, ponieważ nieleczona celiakia może prowadzić do problemów z rozwojem, wzrostem czy może doprowadzić do anemii.
Szybkie wprowadzenie diety bezglutenowej pozwoli przyzwyczaić malucha do nowego sposobu odżywiania. Dzieci chętnie będą próbować nowych rzeczy, co znacząco ułatwi proces adaptacji. Eliminacja glutenu z menu dziecka powinno być pod kontrolą dietetyka i lekarza, szczególnie w początkowej fazie.

2. Dieta bezglutenowa dla całej rodziny

Warto rozważyć wprowadzenie diety dla całej rodziny. Dlaczego? Wprowadzenie diety bezglutenowej w całym domu, pozwoli zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia glutenem. Dieta bezglutenowa dla dziecka powinna być postrzegana jako naturalna zasada obowiązująca w całym domu.

Dziecko widząc, że rodzice i rodzeństwo spożywają takie same posiłki, uzna to za coś bardzo naturalnego i nie będzie wybrzydzało.

3. Powiadom innych, że dziecko nie może jeść glutenu - wytłumacz z czym to się wiąże

Warto wytłumacz rodzinie, że dieta bezglutenowa to nie jest "widzimisie" rodziców, ale eliminacja glutenu to sposób na niezaszkodzenie dziecku. Warto zaznaczyć, że każda, nawet mała porcja produktu zawierająca w sobie gluten może zaszkodzić dziecku.

Tak samo w przypadku opiekunów czy nauczycieli. Warto od razu poinformować w przedszkolu czy szkole, że dziecko ma celiakię i nie może spożywać konkretnych produktów zawierających gluten.

4. Nie traktuj swojego dziecka tak, żeby czuł się inny i odizolowany od rówieśników

W szkole dziecko będzie miało styczność z wieloma imprezami - urodziny, kiermasze ciast czy wycieczki klasowe. Najgorszym rozwiązaniem będzie zakaz dziecku chodzenia na takie imprezy! Zakaz to poczucie izolacji i poczucie, że dziecko jest "jakieś inne". To jest prosta droga do zmniejszenia poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Dziecko z celiakią nie może czuć się wykluczone ze społeczności. Tylko jak to zrobić? Wigilia klasowa - przygotuj razem z dzieckiem bezglutenowe przekąski, które zaniesie do szkoły i poczęstuje też innych.

Urodziny w klasie? Może warto poinformować nauczyciela wcześniej i na wypadek takich sytuacji zakupić cukierki bezglutenowe. Proste rozwiązanie!

 
diagnoza udziecka celiakia

Zaufanie do dziecka jest kluczowe. Pwinno ono dokładnie znać zasady diety bezglutenowej i wedzieć, że w razie potrzeby może zgłosić się po pomoc.

Zarządzanie celiakią u dziecka może wydawać się złożonym wyzwaniem, ale z odpowiednią wiedzą i wsparciem, jest to zadanie jak najbardziej wykonalne.

Pamiętaj, że jesteś najważniejszym sojusznikiem swojego dziecka w jego drodze do zdrowia i szczęścia. Przyjęcie diety bezglutenowej, edukacja na temat celiakii oraz budowanie świadomości w otoczeniu to kluczowe kroki, które mogą znacząco poprawić jakość Waszego życia.

Nie zapominaj też o regularnych konsultacjach z lekarzem oraz o poszukiwaniu wsparcia w społecznościach skupiających osoby z celiakią. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybko wysłane zamówienie
2024-04-02
Szybko, sprawnie,paczka odpowiednio zabezpieczona.Polecam
pixel