Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak gluten niszczy jelita u osób z celiakią?

2024-03-01
Jak gluten niszczy jelita u osób z celiakią?

Decyzja o zmianie swojej diety lub nawyków, najczęściej poprzedzona jest pragnieniem poprawienia swojego samopoczucia lub zrzucenia zbędnych kilogramów. Jednak czasami to nasze dolegliwości zdrowotne sprawiają, że potrzebna jest szybka zmiana w codziennym jadłospisie. Osoby zmagające się z celiakią, szczególnie narażone są na dotkliwe konsekwencje zdrowotne spożycia określonych grup produktów. Wtedy koniecznością staje się wykluczenie ze swojej diety konkretnych składników. Dlaczego gluten niszczy jelita u osób z celiakią? Jakie mogą być negatywne konsekwencję spożywania glutenu przez osoby z nietolerancją bądź alergią na gluten?

Celiakię diagnozuje się najczęściej

w dzieciństwie i u osób

w wieku 30-50 lat

Co gluten robi z jelitami osób chorych na celiakię?

Po spożyciu produktów, które zawierają w sobie gluten, następuje reakcja alergiczna... Reakcja ta jest spowodowana przez związki występujące w produktach z glutenem:

  • pszenica,

  • jęczmień,

  • pszenżyto,

  • owies — naturalnie to zboże nie zawiera glutenu, jednak często bywa zanieczyszczone glutenem.

pszenica

Reakcja organizmu na gluten jest spowodowana związkami, które licznie występują w zbożach glutenowych - gliadyna i glutenina. Organizm traktuje gluten jako nieprzyjaciela i próbuje z nim walczyć - wytwarza przeciwciała. W ten sposób nasz własny organizm uszkadza komórki przewodu pokarmowego, jelita. Kosmki jelitowe szczególnie narażone są na uszkodzenia. A co to są kosmki jelitowe? Są to wypukłości w jelicie cienkim, które zwiększają powierzchnię wchłaniania ważnych substancji z jelit do krwi.

Spożywanie glutenu szkodzi jelitom i wraz z upływem czasu dochodzi do tak poważnego uszkodzenia kosmków jelitowych, że organizm nie będzie w stanie wchłaniać bardzo potrzebnych składników odżywczych... Od przewlekłego stanu zapalnego poprzez całkowity zanik kosmków jelitowych!

W Polsce zdiagnozowano około 400 tysięcy osób chorych na celiakię!

Dieta bezglutenowa to jedyny sposób leczenia...

Osoby ze zdiagnozowaną celiakią lub nietolerancją na gluten, bezwzględnie powinny przestrzegać diety bezglutenowej! W ten sposób organizm nie będzie narażony na uszkodzenia kosmków jelitowych i bardzo negatywnych skutków na cały organizm. Dieta bez glutenu to jedyny sposób na pozbycie się objawów ze strony układu pokarmowego. Celiakia to choroba, na którą choruję się całe życie, dlatego dieta bezglutenowa musi być przestrzegana cały czas...

Potrawy bezglutenowe
Bezglutenowe naleśniki z pudrowej mąki Moncana

Potrawy bezglutenowe mogą być przepyszne i bardzo proste, na przykład naleśniki bezglutenowe z mąki pudrowej Moncana. Zamiast mąki pszennej należy wybierać bezglutenowe mąki (jaglaną, z ciecierzycy lub kukurydzianą). Dieta bezglutenowa może być stosowana przez każdego.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 66 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Szybko wysłane zamówienie
2024-04-07
Jestem zadowolona z produktów. Polecam
pixel